Reklama

Ładowanie...

Prezydent Lula i lekarstwo na podziały. Co po wyborach mówią Brazylijczycy

02.11.2022
Czyta się kilka minut
„Tym razem poparłem Lulę, ale wiem, że nie jest on idealnym kandydatem” — mówi Antoine. „Gdy kraj potrzebuje bardziej rozwiniętego programu socjalnego dla najuboższych, wydaje się, że jest on lepszym wyborem” —podkreśla Matheus. „Dzisiaj nie wiem, czy ten wybór jest dobry, czy wręcz przeciwnie” — zastanawia się Tami.
Zwolenniczka prezydenta Luli świętuje jego zwycięstwo, Santa Catarina, Brazylia, 31 października 2022 r. / FOT. ANDERSON COELHO/AFP/East News
W

W takich sytuacjach przyjęło się pisać, że „naród wybrał”; lub konkretniej: że „Brazylijczycy zdecydowali o nowym prezydencie”. Jednak każde z tych stwierdzeń zawiera zaledwie pół prawdy. Na Lulę, który już dwukrotnie był prezydentem Brazylii, zagłosowało 50,9 proc. Brazylijczyków. Na jego prawicowego przeciwnika, obecnego prezydenta Jaira Bolsonaro, głos oddało 49,1 proc. społeczeństwa. Różnica głosów między dwoma kandydatami wynosiła dwa miliony, co biorąc pod uwagę liczebność Brazylii (ponad 200 milionów mieszkańców), wynosi dokładnie tyle co nic i niemal ociera się o granicę błędu statystycznego.

Sondaże przedwyborcze, które jeszcze tydzień temu pokazywały remis, wydawały się nieprawdopodobne, ale dziś wiadomo, że były przepowiednią. Pierwsze wyniki wskazywały na wygraną Bolsonaro, i to niemałą, bo chwilami 4-procentową. Jednak wszystko zaczęło się zmieniać, kiedy zaczęto...

11623

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. https://www.tygodnikpowszechny.pl/kryzys-klimatyczny

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]