Reklama

Ładowanie...

Prawosławie na Łotwie i rosyjskie wpływy

19.09.2022
Czyta się kilka minut
Cerkiew prawosławna na Łotwie została formalnie uniezależniona od wpływów moskiewskiego patriarchy. Nie zrobiła tego sama – uczynił to za nią łotewski parlament.
Renowacja cerkwii w Rezekne. Łotwa 19 sierpnia 2016 r. PIERRE CROM / GETTY IMAGES
W

Wszystko potoczyło się szybko i gładko, niejako z zaskoczenia. W poniedziałek 5 września prezydent Egils Levits wyszedł z inicjatywą ustawowego oddzielenia Łotewskiej Cerkwi Prawosławnej od Patriarchatu Moskiewskiego. Już trzy dni później Sejm uchwalił odpowiednie poprawki do ustawy z 2008 r. o ustroju Cerkwi prawosławnej na Łotwie. Uzależnienia tutejszego prawosławia od Patriarchatu Moskiewskiego tym razem nie broniła partia mniejszości rosyjskojęzycznej Zgoda. Jedynym ugrupowaniem, które głosowało przeciwko, była malutka partia Władza Suwerenna, której działalność graniczy z populizmem.

Co ciekawe, po tym, kiedy w 2014 r. Rosja zaatakowała Ukrainę, Cerkiew na Łotwie nie słynęła z prokremlowskiego nastawienia. Raczej starała się być neutralna. – Kremlowi nie podoba się działalność metropolity Rygi i całej Łotwy Aleksandra – mówił mi w 2019 r. Andis Kudors, łotewski politolog...

6126

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 


https://www.tygodnikpowszechny.pl/atak-na-ukraine

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]