Reklama

Rząd weteranów, czyli wszystko po staremu

w cyklu STRONA ŚWIATA
10.09.2021
Czyta się kilka minut
W przeddzień dwudziestej rocznicy ataku terrorystycznego na Amerykę do władzy w Kabulu wrócili talibowie i rząd, który Amerykanie w odwecie obalili przed laty.
Rzecznik talibów Zabihullah Mujahid przemawia podczas konferencji prasowej w Kabulu. Talibowie ogłosili we wtorek wieczorem utworzenie rządu tymczasowego. 7 września 2021 r. / FOT. Saifurahman Safi/Xinhua News/East News
P

Ponad połowę ministrów w powołanym przez talibów rządzie stanowią ich przywódcy, którzy zasiadali w rządzie obalonym jesienią 2001 roku wskutek amerykańskiej inwazji.

Na szefa nowego rządu wyznaczony został mułła Mohammed Hassan. Nosi tytuł „achunda”, co po persku i w mowie urdu znaczy tyle co szejk lub uczony w piśmie i nie jest częścią jego imienia. Hassan to stary towarzysz i powiernik mułły Omara, zmarłego przed ośmioma laty założyciela talibów i ich pierwszego emira. Jako jeden z najbliższych towarzyszy emira pełnił za jego panowania (1996-2001) urzędy gubernatora prowincji Kandahar oraz ministra dyplomacji i wicepremiera w rządzie w Kabulu. Kiedy w odwecie za gościnę, jaką talibowie udzielili Terrorystycznej Międzynarodówce, Al-Kaidzie, jesienią 2001 roku Amerykanie najechali na Afganistan, mułła Hassan w zastępstwie schorowanego premiera sprawował faktyczne rządy w...

9505

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]