Reklama

Prawda polityczna

Prawda polityczna

06.11.2005
Czyta się kilka minut
W takich chwilach ksiądz Józef Tischner zwykł mawiać: Są trzy prawdy: świento prowda, tys prowda, i g… prowda. Mocne słowa. Ale chyba adekwatne do tego, co dzieje się w polskiej polityce. Bo chociaż każdy, kto choć trochę ją śledzi, potrafiłby pewnie odpowiedzieć na pytanie, co się stało w minionych dniach, chyba mało kto - może poza garstką bezpośrednich uczestników wydarzeń - wie, dlaczego tak się stało.
F

Fakty są niby znane. Oto od około dwóch lat - a dokładnie od chwili, gdy po "aferze Rywina" i kolejnych skandalach stało się jasne, że rząd Sojuszu Lewicy Demokratycznej skompromitował się, zaś instytucje państwa i kultura polityczna wymagają zasadniczej sanacji - politycy dwóch partii, które miały największe szanse na uzyskanie od wyborców mandatu na kolejne cztery lata (czyli Prawa i Sprawiedliwości oraz Platformy Obywatelskiej), obiecywali, że po 25 września 2005 r. zacznie się budowa nowego kraju. Obiecywano, że w nowym Sejmie powstanie koalicja oraz rząd stabilny, kompetentny, uczciwy, który zagwarantuje Polsce zarówno rozwój gospodarczy, jak i odnowę życia publicznego.

Wreszcie nadszedł 25 września i połowa z tych, którzy wzięli udział w wyborach, poparła taki właśnie projekt (co w przełożeniu na mandaty sejmowe i senatorskie dawało komfortową większość...

7008

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]