Reklama

Ładowanie...

Prawda polityczna

06.11.2005
Czyta się kilka minut
W takich chwilach ksiądz Józef Tischner zwykł mawiać: Są trzy prawdy: świento prowda, tys prowda, i g… prowda. Mocne słowa. Ale chyba adekwatne do tego, co dzieje się w polskiej polityce. Bo chociaż każdy, kto choć trochę ją śledzi, potrafiłby pewnie odpowiedzieć na pytanie, co się stało w minionych dniach, chyba mało kto - może poza garstką bezpośrednich uczestników wydarzeń - wie, dlaczego tak się stało.
F

Fakty są niby znane. Oto od około dwóch lat - a dokładnie od chwili, gdy po "aferze Rywina" i kolejnych skandalach stało się jasne, że rząd Sojuszu Lewicy Demokratycznej skompromitował się, zaś instytucje państwa i kultura polityczna wymagają zasadniczej sanacji - politycy dwóch partii, które miały największe szanse na uzyskanie od wyborców mandatu na kolejne cztery lata (czyli Prawa i Sprawiedliwości oraz Platformy Obywatelskiej), obiecywali, że po 25 września 2005 r. zacznie się budowa nowego kraju. Obiecywano, że w nowym Sejmie powstanie koalicja oraz rząd stabilny, kompetentny, uczciwy, który zagwarantuje Polsce zarówno rozwój gospodarczy, jak i odnowę życia publicznego.

Wreszcie nadszedł 25 września i połowa z tych, którzy wzięli udział w wyborach, poparła taki właśnie projekt (co w przełożeniu na mandaty sejmowe i senatorskie dawało komfortową większość...

7008

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]