Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Pożytki z różnorodności

Pożytki z różnorodności

19.08.2013
Czyta się kilka minut
Historia odkrycia olinguito – sympatycznego drapieżnika z Ekwadoru – dowodzi, jak niewielką uwagę zwracamy na świat przyrody. Tymczasem troska o bioróżnorodność się opłaca – także w najbardziej dosłownym sensie.
Rys. Marek Adamik
O

Ogłoszone właśnie odkrycie w Ekwadorze nowego gatunku ssaka byłoby niebywałą sensacją, gdyby nie zastanawiający fakt: sympatyczny olinguito (Bassaricyon neblina) – niewielki, ważący kilogram mięsożerca spokrewniony z szopem praczem, pierwotnie odkryty został około stu lat temu. Niestety, przydzielono go wówczas mylnie do innego, pokrewnego gatunku. W latach 70. zwierzaka można było nawet obejrzeć w nowojorskim zoo na Bronksie. Dopiero obecne badania genetyczne pozwoliły opisać go jako nowy, nieznany nauce gatunek.
Nasza wiedza o przyrodzie jest wbrew pozorom bardzo rozproszona i fragmentaryczna. Poznaliśmy już około 1,5 mln gatunków roślin i zwierząt. Liczba wydaje się oszałamiająca. Faktycznie jednak zaledwie odsłoniliśmy zasłonę skrywającą potężny świat przyrody. Rozpoznaliśmy oczywiście największe i najłatwiejsze do dostrzeżenia gatunki, ale niezwykłe bogactwo flory i fauny...

8298

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]