Reklama

Ładowanie...

Poza słowami

15.09.2007
Czyta się kilka minut
Bóg nie umarł ani nie odszedł. Inna sprawa, jak się ma Kościół. Dla bardzo wielu ludzi jego nauczanie czy celebracje nie wiążą się w żaden świadomy sposób z relacją do Absolutu.
D

Debata nad dramatycznym pytaniem "Czy umiera nam Bóg?" obejmuje, jak trafnie zauważył ks. Grzegorz Strzelczyk, wiele wątków. Owa wielość przytłumiła nieco tezę kluczową: o "masowym porzucaniu głębokiej ufności w transcendencję przy jednoczesnym trzymaniu się jej zrytualizowanych pozorów". Tezę tę Beata Anna Pokorska i Tomasz Węcławski uznali za przenikliwie trafną i niemal oczywistą ("nie trzeba być teologiem pastoralistą, żeby to zobaczyć"). Choć zgadzam się z wieloma uwagami Autorów z Pracowni Pytań Granicznych, to w zasadniczej kwestii rodzą się we mnie wątpliwości: nie wiem, jak zweryfikować trafność opinii Łukasza Musiała. Opisane przez niego (i innych autorów) negatywne zjawiska "życia religijnego" w Polsce i na świecie niewiele pomagają; jeśli można obserwować masowe porzucanie ufności w transcendencję, dałoby się też dostrzec sytuację przeciwną: masowe trwanie w...

7865

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]