Reklama

Poza słowami

Poza słowami

15.09.2007
Czyta się kilka minut
Bóg nie umarł ani nie odszedł. Inna sprawa, jak się ma Kościół. Dla bardzo wielu ludzi jego nauczanie czy celebracje nie wiążą się w żaden świadomy sposób z relacją do Absolutu.
D

Debata nad dramatycznym pytaniem "Czy umiera nam Bóg?" obejmuje, jak trafnie zauważył ks. Grzegorz Strzelczyk, wiele wątków. Owa wielość przytłumiła nieco tezę kluczową: o "masowym porzucaniu głębokiej ufności w transcendencję przy jednoczesnym trzymaniu się jej zrytualizowanych pozorów". Tezę tę Beata Anna Pokorska i Tomasz Węcławski uznali za przenikliwie trafną i niemal oczywistą ("nie trzeba być teologiem pastoralistą, żeby to zobaczyć"). Choć zgadzam się z wieloma uwagami Autorów z Pracowni Pytań Granicznych, to w zasadniczej kwestii rodzą się we mnie wątpliwości: nie wiem, jak zweryfikować trafność opinii Łukasza Musiała. Opisane przez niego (i innych autorów) negatywne zjawiska "życia religijnego" w Polsce i na świecie niewiele pomagają; jeśli można obserwować masowe porzucanie ufności w transcendencję, dałoby się też dostrzec sytuację przeciwną: masowe trwanie w...

7865

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]