Reklama

Poza słowami

Poza słowami

15.09.2007
Czyta się kilka minut
Bóg nie umarł ani nie odszedł. Inna sprawa, jak się ma Kościół. Dla bardzo wielu ludzi jego nauczanie czy celebracje nie wiążą się w żaden świadomy sposób z relacją do Absolutu.
D

Debata nad dramatycznym pytaniem "Czy umiera nam Bóg?" obejmuje, jak trafnie zauważył ks. Grzegorz Strzelczyk, wiele wątków. Owa wielość przytłumiła nieco tezę kluczową: o "masowym porzucaniu głębokiej ufności w transcendencję przy jednoczesnym trzymaniu się jej zrytualizowanych pozorów". Tezę tę Beata Anna Pokorska i Tomasz Węcławski uznali za przenikliwie trafną i niemal oczywistą ("nie trzeba być teologiem pastoralistą, żeby to zobaczyć"). Choć zgadzam się z wieloma uwagami Autorów z Pracowni Pytań Granicznych, to w zasadniczej kwestii rodzą się we mnie wątpliwości: nie wiem, jak zweryfikować trafność opinii Łukasza Musiała. Opisane przez niego (i innych autorów) negatywne zjawiska "życia religijnego" w Polsce i na świecie niewiele pomagają; jeśli można obserwować masowe porzucanie ufności w transcendencję, dałoby się też dostrzec sytuację przeciwną: masowe trwanie w...

7865

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]