Reklama

Potępiamy, nie przepraszamy

Potępiamy, nie przepraszamy

18.02.2008
Czyta się kilka minut
Jego prezydentura miała być Wielką Zmianą. Nicolas Sarkozy różni się od poprzedników: liberalizm ekonomiczny czy jogging przed kamerami to nowość. A co z tak gorliwie uprawianą polityką historyczną?
C

Czy można zjeść ciastko i mieć ciastko? Sarkozy pokazał, że jest to możliwe. Odwiedzając na początku grudnia Algierię - dawną francuską kolonię - potępił kolonializm, ale nie przeprosił za zło, jakiego Algierczycy doświadczyli od Francuzów. Gospodarze, od lat oczekujący słowa "przepraszamy", uzależniali od niego normalizację stosunków. Jego brak sprawił, że w 2005 r. nie podpisano "traktatu o przyjaźni" między prezydentami Chirakiem i Boutefliką. Tym razem Bouteflika chyba pojął, że na więcej liczyć nie może i złożył podpis pod "traktatem o współpracy". W końcu obu krajom zależy na rozbudowie stosunków gospodarczych.

Postawa Sarkozy’ego nie powinna dziwić: w 2005 r. francuski parlament przyjął ustawę, która głosiła, że programy szkolne mają uznawać "pozytywną rolę francuskiej obecności w Afryce Północnej". Dziś Pałac Elizejski tłumaczył dziennikarzom, że brak...

12778

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]