Reklama

Dług honorowy

Dług honorowy

10.07.2012
Czyta się kilka minut
Czy w Hollywood powstanie filmowy hit o amerykańskich lotnikach, którzy w 1920 roku bronili Polski przed bolszewikami? Projektem zainteresowani są reżyser Mel Gibson oraz aktorzy Matt Damon i Mark Wahlberg.
Amerykańscy piloci z Eskadry Kościuszkowskiej na froncie polsko-bolszewickim fot. www.illuminateamericasheroes.com
O

Oto pierwsza scena z filmu, którego jeszcze nie ma, ale który może powstanie: jest rok 1953, w Los Angeles rozdawane są Oscary. Merian C. Cooper, znany amerykański filmowiec, otrzymuje nagrodę Akademii za całokształt twórczości. Cooper idzie w stronę podium, aby odebrać statuetkę. Członkowie Akademii krzyczą: „Bravo! Bravo! Honor to you!” (ang. „Cześć ci!” albo „Cześć wam!”). Kamera skupia się na zamyślonej twarzy Coopera.

Teraz cięcie, flashback do Paryża. Scena druga: stolica Francji, rok 1919. Cooper wraz z kolegami – podobnie jak on, młodymi amerykańskimi lotnikami – chłoną uroki Paryża i wspominają przeżycia z zakończonej niedawno I wojny światowej, w której brali udział na froncie zachodnim. Nagle podbiega chłopiec, gazeciarz. Któryś z lotników kupuje gazetę. Czyta na głos, że Lenin i bolszewicy zagrażają Polsce. Polsce? Cooper wyłącza się na chwilę z ogólnego gwaru,...

8815

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]