Reklama

Lektura dla księgolubów

Lektura dla księgolubów

16.03.2010
Czyta się kilka minut
Juliusz Wiktor Gomulicki: PODRÓŻE PO SZPARGALII - edytor pism Norwida, varsavianista, bibliofil. Syn Wiktora Gomulickiego, poety i powieściopisarza, autora "Wspomnień niebieskiego mundurka", niestrudzony w przypominaniu jego twórczości. Zmarł przed trzema laty; w październiku 2009 r. obchodziłby setne urodziny. Książka, którą teraz otrzymaliśmy, ukazuje się po raz pierwszy.
"Podróże po szpargalii" - okładka książki
"

"Podróże po Szpargalii. Mieszaniny literacko-obyczajowe" drukowane były w odcinkach od marca 1957 do lutego 1960 roku na łamach "Nowych Książek". Świadczą o fenomenalnej erudycji - i poczuciu humoru. Wzorem był Tuwim i jego cykl "Cicer cum caule, czyli groch z kapustą", ukazujący się w ostatnich latach życia poety w miesięczniku "Problemy". Gomulicki korzysta jednak nie tylko z dawnej prasy i publikacji autorów rozmaitej klasy, od wielkich pisarzy po oczywistych grafomanów, ale także z rękopisów, raz po to, by pokazać utwory dotąd nieznane, w tym Naruszewicza czy Norwida, innym razem - by poprawić edytorskie błędy poprzedników.

"Szpargalia", jak pisze we wstępie Andrzej Biernacki, "są ubocznym wynikiem właściwych studiów historycznoliterackich, pasji badania wszelkich archiwów, bez wzgardy dla prywatnych. Sięga się,

o ile można, do czasopism...

4130

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]