Reklama

Portfel i pięść Kaczyńskiego

Portfel i pięść Kaczyńskiego

16.04.2018
Czyta się kilka minut
Na polityczną zadyszkę rządu Jarosław Kaczyński ma jednoznaczną receptę. Jeszcze więcej PiS-u w PiS-ie.
Jarosław Kaczyński na kongresie PiS, Warszawa, 14 kwietnia 2018 r. / Fot. Stanisław Kowalczuk / East News
Jarosław Kaczyński na kongresie PiS, Warszawa, 14 kwietnia 2018 r. / Fot. Stanisław Kowalczuk / East News
D

Dodatkowe pieniądze wprost do kieszeni wyborców i ostrzejsza dyscyplina w partyjnych szeregach — tak można podsumować konwencję PiS, która rozpoczęła kampanię przed maratonem wyborczym.

Kaczyński na serio przejął się sondażowym tąpnięciem po ujawnieniu przez posłów Platformy liczonych w setkach tysięcy nagród, jakie wypłacali sobie ministrowie rządu Beaty Szydło.

W swym wystąpieniu na konwencji mówił głównie o uczciwości. — By zwyciężyć musimy być partią czystych rąk. Nie będzie żadnego zmiłowania dla tych, którzy te ręce będą sobie brudzić.

Kaczyński obawia się, iż po 2,5 roku rządów w szeregach PiS widać coraz więcej chciwości — i postanowił partię przywołać do porządku.

Poza groteskowym wystąpieniem Jarosława Gowina — który uznał, że rodzice powinni móc głosować za swe nieletnie dzieci, zapowiedział też badania nad kontrolą zagranicznych chipów w smartfonach — wszystko inne na konwencji PiS przebiegło wedle ustalonego scenariusza. Premier Morawiecki zapowiedział m.in. obniżkę CIT oraz ZUS dla drobnych przedsiębiorców, a także państwową emeryturę dla matek, które urodziły co najmniej czworo dzieci oraz 300 złotych wyprawki dla każdego ucznia. Wicepremier Beata Szydło — premię dla matek, które „szybko” urodzą drugie dziecko. Zaś Zbigniew Ziobro jak zwykle ogłosił, że wsadzi wszystkich złoczyńców do więzienia.

Wniosek z tego show jest prosty. Przewodnią osią ruszającej kampanii — która potrwa ponad 2 lata — będzie sypanie groszem lub obietnica tegoż. A będzie mu towarzyszyć opowieść o ascezie władzy i wartym krat rozpasaniu rządów liberałów.

Większość złożonych przez Morawieckiego i Szydło zapowiedzi to na razie jedynie hasła. Na pewno jednak będą wdrażane możliwie szybko, zgodnie z wyborczym kalendarzem. I tak często jak się da — w gotówce. Obóz władzy liczy, że taka bezpośrednia wypłata — przetestowana przy okazji „500 Plus” — wpłynie na polityczne gusta Polaków. Dziś PiS może obiecać wyborcom wszystko, bo jest wiarygodny dzięki zrealizowanym obietnicom socjalnym z ostatniej kampanii.

Zaraz po konwencji liderzy PiS ruszyli w Polskę powiatową, która stanowi ich naturalne zaplecze. Z kolejnych wystąpień Jarosława Kaczyńskiego podczas tych gospodarskich wizyt można odczytać kolejne komunikaty dotyczących polityki PiS na najbliższe 2 lata. Widać wyraźnie, że ekspresowe przyjęcie przez Sejm nowelizacji ustaw sądowych — które zawierają ustępstwa wobec Brukseli — nie jest przypadkowe. — Ciężko pracujemy nad tym, żeby się wycofano z tego art. 7. Żeby nam przestano tym dziurę w brzuchu wiercić – stwierdził Kaczyński w Trzciance.

Szefostwo PiS uznało, że w proeuropejskim społeczeństwie — w którym rolnicy dostają z Unii dopłaty, a samorządy środki na inwestycje — przeciąganie coraz mniej zrozumialej wojny z Brukselą jest szkodliwe. W tej sytuacji eurokompromis to także niebywale istotny element rozpoczętej kampanii. I jak wszystkie poprzednie, stawia jednoczącą się opozycję z Platformy i Nowoczesnej w niebywale trudnej sytuacji.

Czytaj także: Zmienni jak wyborcy: Jarosław Flis o sondażowych spadkach partii rządzącej

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Dziennikarz Onetu, stały współpracownik „Tygodnika Powszechnego”, wcześniej związany z redakcjami „Rzeczpospolitej”, „Newsweeka” i „Wprost”. Zdobywca Nagrody Dziennikarskiej Grand Press...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Praktycznie jedyna ważna grupa społeczna która nie została w III RP zlustrowana i rozliczona to kler. Mniejsza o przyczyny i detale. Biorąc pod uwagę jak wielkie możliwości dostępu do przeróżnych informacji mieli i mają księża, a także ich rolę i pozycję w społeczeństwie, nie ma najmniejszych wątpliwości, że byli ważnym elementem esbeckiej agentury w PRL. Pewne jest także, że archiwa SB pełne są teczek biskupów i plebanów, esbeckich agentów i nie tylko. Tymi teczkami można kościół szantażować jeszcze przez dekady, i wszystko na to wskazuje, że stanowią one jeden z ważnych elementów obecnego układu pomiędzy katolickimi hierarchami i bolszewickimi władzami PISu.

A co? Nie ma Prezes racji? Przeciez wie tak samo jak ja i Państwo, ze Ciemny Lud reaguje wyłącznie na kasę. Ostatnio spadły sondaże, gdyż Ciemny Lud zaczął dostrzegać, ze banda trzymajaca władzę trzyma ja po to, żeby grabić pieniądze publiczne. Wiec Prezes nie mysląc długo postanowił się nieco podzielić owa kasa z Ciemnym Ludem. O co zakład, ze najbliższe sondaże okażą się być w normie?

Obniżą apanaże urzędnikom z politycznego nadania, ukrócą korupcję, zwiększą kontrolę wewnątrz partyjnych szeregów... i nagle masa ludzi straci motywację, aby w ogóle do tej partii się zapisywać i w niej działać ;-) PiS rozwiąże się samo.

nie obniżą, nie ukrócą, nie zwiększą - owszem, nasilą propagandę, ale napór na koryto będzie coraz większy, dojenie intensywniejsze

Nic ciekawego się tam nie wydarzyło ? Kto ma oświecić ciemny lud jak nie "TP" ?

Jeśli spojrzeć na ten kongres nie z perspektywy "żaby", albo, jak mawiał ksiądz profesor Tischner, perspektywy umysłu upodlonego, który wszystkie dywagacje polityczne zaczyna od stwierdzenia "wszyscy kradną", to wartości na jakie postawił PIS na kongresie są następujące: UCZCIWOŚĆ SKROMNOŚĆ, POMOC DLA RODZIN i RÓWNOŚĆ SZANS. Strasznie trudno temu programowi zarzucić, że odwołuje się do czegoś co nie jest ważne dla dzisiejszego wyborcy. Rzeczywiście słuch społeczny to ważna zaleta tej partii i coś czego inne ugrupowania mogą pozazdrościć. Czy to jest populizm? Przyglądałam się przez dłuższy czas polityce czeskiej, gdzie nie było "anty-populisty" Balcerowicza, "bolesnych cięć i reform" a które transformację przeprowadziły dwa razy szybciej, bez zamykania i burzenia wszystkiego co chwilowo nierentowne, a dziś cieszą się najmniejszym bezrobociem w Unii i całkowicie zrównoważonym budżetem. Poziom życia, płac jest tam teraz o ok. 30% wyższy niż w Polsce, wyższe zasiłki dla matek, lepiej dofinansowana i zorganizowana służba zdrowia... Osiągnęli Czesi w zupełnie inny sposób cele o których marzył i nadal marzy Balcerowicz - najsłynniejszy ze słynnych anty-populistów. Może więc POPULIZM TO WARTOŚĆ? W końcu nie ma bardziej populistycznego sysytemu sprawowania władzy niż demokracja. Vox populi vox dei. Piękne hasło. Wydaje mi się, że Morawiecki ma receptę podobną do tej jaką stosował Vaclav Klaus i dlatego kibicuje jego poczynaniom i cieszę się, że gołym okiem widać poprawę parametrów gospodarczych a S&P, Moodys i inni podnoszą ratingi. Uśmiechnijmy się i przestańmy zatruwać podejrzliwością i nienawiścią do przeciwników.

Tylko nie warszawiakom, tylko nie warszawiakom...:)))))

na tych z góry mapy na terenie byłego Księstwa Cieszyńskiego mówi się po dziś dzień "ci z Polski"

"piesc" Jaroslawa zdenerwowala sie i przypadkiem rozwalila ta chwiejna ambone torunska,bowiem solidniejsza zbudowali nam gorale wraz z Witem Swoszem w Mariackim w Krakowie.Tamze Janosika oglosimy JEDYNOWLADCA ,wszystkie partie zostana zlikwidowane a jej czlonkowie wstapia na drodze laski do zakonu Br Alberta Chmielowskiego aby uczyc sie prawdziwej sztuki rozdawania chleba biednym, bowiem nadszedl juz czas za widzeniem Nostradamusa aby wreszcie zobaczyli jak sie zyje na samym DNIE.
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]