Reklama

Pontyfikat: rok dwudziesty piąty

Pontyfikat: rok dwudziesty piąty

12.10.2003
Czyta się kilka minut
Skąd wyrosło to imię, jakie otrzymał dla ludzi?/ dla rodziców, dla rodu, dla stolicy biskupiej/ w Krakowie, (...)?/ dla dwudziestego stulecia?/ To imię. (Karol Wojtyła, Stanisław, 1978).O Abrahamie, (...)/ - Zatrzymaj się - / Ja noszę w sobie twe imię,/ to imię jest znakiem Przymierza,/ które zawarło z tobą Słowo Przedwieczne/ zanim stworzony był świat. (Jan Paweł II, Tryptyk rzymski, 2002).
"

"Tryptyk rzymski"

16 października 1978 r. Karol Wojtyła porzucił pisanie wierszy. Wydawało się, że definitywnie. Zresztą wyraźnie o tym mówił: “Poezja to wielka pani, której trzeba się całkowicie poświęcić". Ale przecież - powiada Marek Skwarnicki, poeta i przyjaciel Jana Pawła II - “papież Wojtyła pozostał poetą", autorem licznych “modlitw, zwłaszcza maryjnych, pasyjnych czy skierowanych do Ducha Świętego, które wyodrębniają się wśród jego homiletyki poetycką urodą językową".

Dlaczego obecnie, po 25 latach, Ojciec Święty zdecydował się napisać poemat i go opublikować? Zdaniem Skwarnickiego, “to, co Papież chciał wyznać właśnie teraz światu i Kościołowi, mogło być - i jest - wyrażone językiem poezji. To nie jest dokument nauczania, to rozmowa z wiernymi...".

Wojtyła od dawna był przekonany o szczególnej...

35098

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]