Reklama

Polski raport trafił do Hagi

Polski raport trafił do Hagi

25.04.2016
Czyta się kilka minut
Raport dokumentujący rosyjskie zbrodnie w Donbasie, przygotowany przez polskich wolontariuszy, trafił do Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) w Hadze.
W

W miniony piątek inicjatorka raportu posłanka Małgorzata Gosiewska (PiS) i jeden z jego autorów spotkali się w Hadze z przedstawicielami Biura Prokuratora MTK. – Przekazaliśmy im wszystkie materiały, które zebraliśmy. To pełne zeznania 63 ofiar, ponad 500 stron materiałów – mówi „Tygodnikowi” współautor raportu (były polski policjant, pragnący zachować anonimowość). – Przedstawiciele MTK pytali nas o metodologię, o to, jak zbieraliśmy zeznania ofiar. To ważne z punktu widzenia oceny dowodów. Raport został przyjęty i dołączony do tzw. ukraińskiej sprawy sytuacyjnej. To trwające już w MTK postępowanie przedprocesowe, analiza dostępnych informacji na temat rosyjskiej agresji.

Przypomnijmy: raport pt. „Rosyjskie zbrodnie wojenne we wschodniej Ukrainie” powstał w 2015 r. z inicjatywy Małgorzaty Gosiewskiej (posłanka od dawna wspiera Ukraińców, z pomocą humanitarną jeździła na kijowski Majdan i potem do strefy frontowej), a jego autorami są polscy wolontariusze, byli policjanci. Podczas podróży na Ukrainę zebrali oni zeznania od kilkudziesięciu osób, które np. doświadczyły tortur lub były świadkami mordów. Raport, który od początku przygotowywano z myślą o tym, iż zostanie przekazany instytucjom międzynarodowej sprawiedliwości, zawiera też listę kilkudziesięciu zidentyfikowanych sprawców i przypisywanych im czynów (w „TP” nr 1/2016 opublikowaliśmy rozmowę z jednym z autorów raportu; jest on dostępny na: donbasswarcrimes.org).

Jeśli prokurator MTK podejmie teraz decyzję o wszczęciu śledztwa, detektywi Trybunału przesłuchają oficjalnie ofiary, których zeznania są w polskim raporcie. Wystąpią też zapewne o pomoc prawną do Ukrainy i Rosji, choć ze strony rosyjskiej trudno spodziewać się tu wsparcia. Niedawno Rosja zerwała kontakty z MTK w związku z rozpoczęciem przez Trybunał śledztwa w sprawie zbrodni, które jej żołnierze mieli popełnić podczas wojny z Gruzją w 2008 r. Kolejnym krokiem byłoby wydanie przez Hagę międzynarodowych listów gończych za podejrzanymi. Gdyby któryś z nich został aresztowany, stanąłby przed Trybunałem.

– Jest duże prawdopodobieństwo, iż prokurator MTK zdecyduje o wszczęciu śledztwa. Przekazane materiały są mocne i zostały zebrane zgodnie z procedurami – mówi „Tygodnikowi” współautor raportu.

Wcześniej, także w kwietniu, Gosiewska zaprezentowała raport w Parlamencie Europejskim oraz w parlamencie w Kijowie. Ukraińscy politycy podziękowali Polakom za jego przygotowanie. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Dziennikarz, kierownik działów Świat i Historia. Ur. 1967 r. W „Tygodniku” zaczął pisać jesienią 1989 r. (o rewolucji w NRD; początkowo pod pseudonimem), w redakcji od 1991 r. Specjalizuje...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Moje wyrazy uznania dla pani Gosiewskiej i tych którzy jej pomagali.
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]