Reklama

Polska jazda

Polska jazda

09.09.2008
Czyta się kilka minut
Każdego dnia mogę się stać drogową ofiarą lub drogowym katem. Ta świadomość uczy mnie pokory. Nie wybaczam tym, których tylko rozzuchwala - pisze Eustachy Rylski
U

Ułańska fantazja to częste określenie, jakim próbujemy tłumaczyć zatrważającą ilość ofiar na polskich drogach i amok, w jaki wpadają niektórzy kierowcy.

Nic błędniejszego.

W określeniu "ułańska fantazja" jest coś lekkiego, rycerskiego, kawaleryjskiego, wielkodusznego i przy skłonności do ryzyka - szlachetnego.

Polska jazda natomiast, szczególnie na znanym mi jak zły szeląg Mazowszu, jest ciężka, ponura, agresywna i prostacka, podszyta frustracją i - będę się przy tym upierał - powszechną nieumiejętnością.

Polska jazda jest ostra i głupia zarazem, prowadzi nie tylko do permanentnych wykroczeń, na które można by ostatecznie przymknąć oko, ale do bezkarnych przestępstw drogowych lub, jak kto woli, zbrodni.

Wyprzedzanie na trzeciego, ścinanie zakrętów, ogłuszanie siebie i bliźnich toporną muzyką,...

3490

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]