Reklama

Pamięć genetyczna

Pamięć genetyczna

19.05.2008
Czyta się kilka minut
Eustachy Rylski: Duszę ma niewielu, dlatego niewielu zostanie zbawionych. Fizyczne podobieństwo do człowieka, czy nawet fizyczna identyczność, nie przesądzają tu niczego. Rozmawiała Katarzyna Kubisiowska.
Eustachy Rylski /fot. Wojciech Grzędziński / Fotorzepa
K

Katarzyna Kubisiowska: Zadebiutował Pan "Stankiewiczem" i "Powrotem" jeszcze w stanie wojennym. Te książki jednak nie mobilizowały społeczeństwa do walki z PRL-em. Traktowały o udziale Polaków w rosyjskiej wojnie domowej i równocześnie sugerowały, że po przegranej wojnie tylko niewolnicy mówią o swojej moralnej wyższości.

Eustachy Rylski: Moim jedynym zamiarem było napisanie wtedy dwóch w miarę interesujących historii, które mnie samego by wciągnęły. Żadna inna intencja mi nie towarzyszyła i powiem pani, że nic w tym względzie nie zmieniło się do dzisiaj.

Tyle razy mówił Pan, jak istotne znaczenie ma literatura  zaangażowana.

Tak, tylko że to prawo, a właściwie obowiązek, rezerwuję dla pisarzy największych, również w kategorii etycznej. Cenię literaturę, która ma odwagę wymierzania światu...

18256

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]