Reklama

Ładowanie...

Polacy coraz dłużej mieszkają z rodzicami

Polacy coraz dłużej mieszkają z rodzicami

01.08.2022
Czyta się kilka minut
Europejka wyprowadza się z domu rodzinnego przeciętnie w wieku 25,5 lat, Europejczyk – 27,4. Polacy, zarówno kobiety, jak i mężczyźni, mieszkają z rodzicami dłużej.
Fot. Pixabay
E

Europejka wyprowadza się z domu rodzinnego przeciętnie w wieku 25,5 lat, Europejczyk – 27,4. Tymczasem Polacy, zarówno kobiety, jak i mężczyźni, mieszkają z rodzicami średnio o ponad dwa lata dłużej – wynika z raportu „Polska w Unii Europejskiej” opracowanego przez Główny Urząd Statystyczny. W naszym kraju odsetek gniazdowników – bo tak nazywa się osoby w wieku 25-34 lata, które mieszkają z rodzicami, nie mają współmałżonka i nie są rodzicami – jest jednym z najwyższych w Europie.

Bardziej niepokojące wyniki zanotowano jedynie w Portugalii, Chorwacji, Grecji, Słowacji i we Włoszech. Włosi określają to zjawisko od lat słowem „bamboccione”, które – jak pisze Barbara Pędzich na stronie internetowej Obserwatorium Językowego UW – „niesie ujemną (czasem żartobliwą) ocenę młodych osób – wskazuje na ich niezaradność, niedojrzałość i wygodnictwo”.

Późne opuszczanie rodzinnych domów skutkuje również gorszym wskaźnikiem przeludnienia mieszkań, który w Unii Europejskiej wynosi 17,5 proc, a w Polsce – 36,9 proc. ©℗


Czytaj nasz raport: Wkład własny do kredytu to pierwsze wymaganie banków. A dla wielu młodych największe wyzwanie pierwszych lat dorosłego życia.


https://www.tygodnikpowszechny.pl/gospodarka

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Anna Goc, fot. Grażyna Makara
Dziennikarka i redaktorka „Tygodnika Powszechnego”. Doktorantka na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Do 2012 r. dziennikarka krakowskiej redakcji „Gazety Wyborczej”....

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]