Ładowanie...
Polacy coraz dłużej mieszkają z rodzicami
Polacy coraz dłużej mieszkają z rodzicami
Europejka wyprowadza się z domu rodzinnego przeciętnie w wieku 25,5 lat, Europejczyk – 27,4. Tymczasem Polacy, zarówno kobiety, jak i mężczyźni, mieszkają z rodzicami średnio o ponad dwa lata dłużej – wynika z raportu „Polska w Unii Europejskiej” opracowanego przez Główny Urząd Statystyczny. W naszym kraju odsetek gniazdowników – bo tak nazywa się osoby w wieku 25-34 lata, które mieszkają z rodzicami, nie mają współmałżonka i nie są rodzicami – jest jednym z najwyższych w Europie.
Bardziej niepokojące wyniki zanotowano jedynie w Portugalii, Chorwacji, Grecji, Słowacji i we Włoszech. Włosi określają to zjawisko od lat słowem „bamboccione”, które – jak pisze Barbara Pędzich na stronie internetowej Obserwatorium Językowego UW – „niesie ujemną (czasem żartobliwą) ocenę młodych osób – wskazuje na ich niezaradność, niedojrzałość i wygodnictwo”.
Późne opuszczanie rodzinnych domów skutkuje również gorszym wskaźnikiem przeludnienia mieszkań, który w Unii Europejskiej wynosi 17,5 proc, a w Polsce – 36,9 proc. ©℗
Czytaj nasz raport: Wkład własny do kredytu to pierwsze wymaganie banków. A dla wielu młodych największe wyzwanie pierwszych lat dorosłego życia.
Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:
Autor artykułu

Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]