Reklama

Pokora Angeli Merkel

Pokora Angeli Merkel

08.09.2009
Czyta się kilka minut
Nigdy jeszcze w Niemczech nie poświęcono tyle uwagi rocznicy wybuchu II wojny światowej. Niemiecka narracja o 1 września staje się coraz bardziej tożsama z polską.
W

Wdzięczność i pokora: te dwa uczucia były zapewne udziałem wielu Niemców, gdy słuchali wystąpienia swojej kanclerz na Westerplatte. Pokora wobec tego, co Angela Merkel mówiła. I wdzięczność za przyjaźń i otwartość, z jaką gospodarze przyjmowali reprezentantkę narodu, który przed 70 laty sprowadził na Polskę tyle nieszczęść.

Merkel nie tylko mówiła o "nieustającej odpowiedzialności" Niemców i pochylała głowę przed ofiarami. Wcześniej, rankiem 1 września, w wywiadzie telewizyjnym podkreślała - wychodząc naprzeciw możliwym pytaniom o planowane miejsce pamięci o Niemcach wygnanych po 1945 r. - że "nigdy nie będziemy mieszać przyczyn i skutków". Także gdy na Westerplatte dziękowała Polakom i innym narodom za ich wkład w wyzwolenie z komunizmu, mówiła coś, co odczuwa wielu Niemców. Sąsiedzi Niemiec ze Wschodu i z Zachodu "wyciągnęli do nas rękę w geście pojednania...

5536

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]