Reklama

Sweterek z popiołów

Sweterek z popiołów

13.01.2014
Czyta się kilka minut
Mieszkańcy Borowa po raz pierwszy otworzyli drzwi przed Niemcem dopiero kilka lat temu. Ale też był to pierwszy Niemiec, który trafił do tej wioski w lubelskich lasach i chciał rozmawiać o tym, co tu się stało. Pierwszy od lutego 1944 r.
„Najsłynniejsza panna młoda z Borowa”: Feliksa Woźny dzisiaj. Fot. Eliza Leszczyńska-Pieniak
F

Feliksa Woźny żyje na godziny. Jest najstarszą mieszkanką wsi. Pamięta pacyfikację.
W 2013 r. skończyła 92 lata. Choć zimowy chłód zapędza do domu, chodzi o laskach po czystym podwórku. Idzie z trudem, a gdy zadaję pytania, muszę pochylać się nad jej uchem i krzyczeć.
W kaflowym piecu słaby ogień, na stole przykrytym ceratą zimna zupa pomidorowa. Dom jest mały, lecz trudno go ogrzać. Feliksa Woźny ubrała się grubo, na warstwę ubrań narzuciła granatowy serdak, bo na starość człowiek marznie.
– Akcja była w środę, na Matki Boskiej Gromnicznej – mówi. – Trzy dni wcześniej, w sobotę, brałam ślub. Ojca Szwaby przebili bagnetem. Matkę i siostrę zagnali do obory i zastrzelili.
Wcześniej Feliksa Woźny chwyciła czteroletnie dziecko siostry. „Tylko go nie daj na zmarnowanie!” – wołała siostra, trzymając w ramionach młodszego syna. Rozdzieliły się. Wtedy Feliksa Woźny...

20832

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]