Reklama

Pokolenie

Pokolenie

07.06.2011
Czyta się kilka minut
Trzeba być otwartym na różne cuda - mówi Katarzyna Zimmerer w książce Anki Grupińskiej i Joanny Wawrzyniak "Buntownicy. Polskie lata 70. i 80.".
C

Czytając kilkadziesiąt wywiadów opublikowanych w tej książce, ma się wrażenie, że szare lata komunizmu obfitowały w cuda. Może dlatego, że w powszechnej szarzyźnie niezwykłość i niecodzienność szczególnie zwracały uwagę. Książka jest oparta na projekcie historii mówionej "Pamiętanie Peerelu. Opowieści o wspólnych i indywidualnych sposobach na system: 1956-1989", prowadzonym przez autorki w latach 2006-2010. To opowieści o pokoleniu, które w dorosłość wchodziło w latach 70. i dla którego - jak piszą Grupińska i Wawrzyniak - dwie daty miały definiujące znaczenie: Grudzień ’70 i śmierć studenta Stanisława Pyjasa w 1977 r. Są to więc opowieści o marzeniach i o szukaniu wolności, a także szansy na bycie sobą.

Wiele z tych pragnień jest zresztą takich samych jak te, które młodzi ludzie mają dziś. Tylko wtedy świat wokół był inny. "Myśmy [moje pokolenie] tę...

1964

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]