Reklama

Carl Philipp Emanuel Bach, „Concerti a flauto traverso obligato - I”

19.06.2006
Czyta się kilka minut
Na nową płytę Arte dei Suonatori miłośnicy zespołu czekali trzy lata - i cierpliwość się opłaciła. Dostaliśmy do rąk krążek nagrany w kościele należącym do pocysterskiego kompleksu w Gościkowie-Paradyżu, gdzie odbywa się festiwal "Muzyka w Raju". Koncerty na flet poprzeczny Carla Philippa Emanuela Bacha orkiestra wykonuje w swoim składzie, bo trudno za gościa uznać Aleksisa Kossenkę, z którym współpracuje od lat: flecista i orkiestra wspierają się i uzupełniają, kontrapunktowo wypełniając muzyczną przestrzeń, a znakomity poziom nagrania sprawia, że dynamika skrzypiec, altówek i wiolonczeli nie tłumi subtelnej muzyki fletu.
N

Najkrótsza recenzja powinna brzmieć: "tego się słucha!". Zawartość płyty została doskonale skomponowana i przypomina wzorzec klasycznego koncertu włoskiego - szybko, wolno, szybko. Początkowe "Concerto in G Dur Wq 169", zwiastujące styl galant, urzeka lekkością muzycznej opowieści. Powracające echa poszczególnych fraz tworzą w Allegro di molto aurę wspomnienia, w tęsknym Largo liryczny flet rozmawia z klawesynem, wiolonczelami i skrzypcami, zaś w gwałtownym Presto wygrywa z nimi batalię o klimat tej części, nasycając go optymizmem. Środkowe "Concerto in B Dur Wq 167" rozpoczyna się mozartowskim z ducha, eleganckim i nieco dostojnym Allegretto, któremu dźwięk fletu nadaje swoistą lekkość. Następujące po nim Adagio brzmi żałobnie, mocne akordy smyczków dodają powagi, którą rozrzedzają improwizacje Kossenki. Allegro assai zmywa żałobę, choć ocala powagę, smyczki tną powietrze...

2345

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]