Reklama

Pojednanie w zasięgu ręki

Pojednanie w zasięgu ręki

14.03.2016
Czyta się kilka minut
Bóg przez Chrystusa pojednał nas z sobą i zlecił nam służbę (grec. diakonian) jednania.
Bp Grzegorz Ryś / Fot. Grażyna Makara

​W Chrystusie bowiem Bóg pojednał świat z sobą (...), a nam powierzył głoszenie (dosł. „słowo”; grec. logon) pojednania”. Tym Słowem, wziętym z Drugiego Listu św. Pawła do Koryntian (por. 2 Kor 5, 17-21), przemówił do nas Pan podczas ekumenicznego nabożeństwa na Zjeździe Gnieźnieńskim w miniony piątek. Nabożeństwa, w którym jako chrześcijanie – katolicy, prawosławni i protestanci – dziękowaliśmy Bogu za Chrzest Polski otrzymany 1050 lat temu.

Do kogo przemówił? Komu powierza głoszenie słowa pojednania?

W pierwszej chwili mogłoby się wydawać, że Paweł mówi o sobie i innych apostołach; zapewne także o ich następcach – biskupach i prezbiterach. Podkreśla przecież, że owa posługa jednania odbywa się w autorytecie samego Pana: „W imię Chrystusa (!) prosimy: Dajcie się pojednać z Bogiem”. Czy więc nie chodzi tutaj przede wszystkim o posługę sakramentalną? O jednanie...

3819

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]