Reklama

Odzyskana twarz

Odzyskana twarz

18.09.2005
Czyta się kilka minut
W rocznicę wybuchu II wojny światowej niemiecki Kościół katolicki zakończył wypłacanie odszkodowań swoim robotnikom przymusowym. Poprzedziła to wielka praca archiwalna: aby wypłacić pieniądze, trzeba było odnaleźć ofiary.
Stanisław Grębosz został wysłany z okupowanej Polski do pracy w niemieckim klasztorze; na zdjęciu z listem z tego klasztoru, potwierdzającym, że był robotnikiem przymusowym
K

Koniec grudnia 2000 r.: o. Maurus Kraß, przeor klasztoru benedyktynów w Ettal (Bawaria), udał się w podróż do Polski, by osobiście wręczyć 65-letniej Teresie Majewskiej pięć tysięcy marek. W 1944 r. 9-letnia Teresa z rodzicami i starszym bratem została wywieziona z Polski. Znaleźli się w Ettal. Dziewczynka ponad rok musiała pracować w klasztornej kuchni.

Teresa Majewska otrzymała zadośćuczynienie jako pierwszy z żyjących jeszcze niewolników III Rzeszy. ,,Wiemy, że tak naprawdę nie możemy nic naprawić - powiedział potem o. Krauß. - Ale jeden z byłych robotników przymusowych odzyskał dla nas swoją twarz".

Kilka miesięcy wcześniej, w sierpniu 2000 r., niemieccy biskupi podjęli decyzję, którą skrytykowało wielu polityków (zwłaszcza z rządzącej koalicji SPD-Zieloni) i część mediów. Przypomnijmy: był to czas, gdy dobiegały końca pełne napięć,...

6396

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]