Reklama

Podróż zbiorowa

Podróż zbiorowa

23.10.2016
Czyta się kilka minut
W 1979 r. Georges Perec opublikował „Podróż zimową” – opowiadanie o profesorze literatury, który odkrywa dzieło zapomnianego geniusza, Hugona Verniera.
Z

Z jego tomiku pełnymi garściami czerpali najwięksi pisarze XIX wieku. Niestety, śledztwo w sprawie tego wielkiego literackiego szalbierstwa urywa się w pół tropu. Podejmuje je na swój sposób kilkunastu kolegów Pereca z eksperymentalnej grupy OuLiPo (Warsztat Literatury Potencjalnej). Prowadzą w różnych kierunkach sensacyjną historię, mnożą mistyfikacje i detektywistyczne zagadki. Powstaje z tego swoista „powieść zbiorowa”, pełna fantazji i humoru. Dość powiedzieć, że za sprawą skojarzenia brzmieniowego z francuskim słowem „hiver” (zima) w kolejnych apokryfach kluczowe role odgrywają Hitler, Hoover oraz kornik (ver). Dwadzieścia jeden błyskotliwych nowel, napisanych wedle precyzyjnej reguły, ilustruje znakomicie maksymę Pereca, że kiedy nie wszystko można, wszystko jest możliwe. ©

Georges Perec Oulipo, „Podróże zimowe”, przeł. J. Giszczak, Lokator, Kraków 2016

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Krytyk literacki, redaktor Magazynu Literackiego „Książki w Tygodniku”, prozaik, eseista, poeta.

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]