Reklama

Ładowanie...

Podróż zbiorowa

Podróż zbiorowa

23.10.2016
Czyta się kilka minut
W 1979 r. Georges Perec opublikował „Podróż zimową” – opowiadanie o profesorze literatury, który odkrywa dzieło zapomnianego geniusza, Hugona Verniera.
Z

Z jego tomiku pełnymi garściami czerpali najwięksi pisarze XIX wieku. Niestety, śledztwo w sprawie tego wielkiego literackiego szalbierstwa urywa się w pół tropu. Podejmuje je na swój sposób kilkunastu kolegów Pereca z eksperymentalnej grupy OuLiPo (Warsztat Literatury Potencjalnej). Prowadzą w różnych kierunkach sensacyjną historię, mnożą mistyfikacje i detektywistyczne zagadki. Powstaje z tego swoista „powieść zbiorowa”, pełna fantazji i humoru. Dość powiedzieć, że za sprawą skojarzenia brzmieniowego z francuskim słowem „hiver” (zima) w kolejnych apokryfach kluczowe role odgrywają Hitler, Hoover oraz kornik (ver). Dwadzieścia jeden błyskotliwych nowel, napisanych wedle precyzyjnej reguły, ilustruje znakomicie maksymę Pereca, że kiedy nie wszystko można, wszystko jest możliwe. ©

Georges Perec Oulipo, „Podróże zimowe”, przeł. J. Giszczak, Lokator, Kraków 2016

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]