Reklama

Podróż do kresu barszczu

Podróż do kresu barszczu

15.04.2014
Czyta się kilka minut
W garkuchni, którą współprowadzę na Muranowie, końcówka zimy upłynęła pod znakiem barszczu ukraińskiego.
Fot. Grażyna Makara
P

Po pierwsze, z oczywistego odruchu serca; po drugie z równie oczywistego wyrachowania kucharza, schodzącego na przednówku do piwnicy i widzącego parę ostatnich bulw, podeschłe pęczki korzeni i siateczki wypchane fasolą.
Człek stoi nad kotłem, skrobie buraka na tarce, rozciera w czerwonych palcach gałązkę majeranu i nie dziwota, że od myślenia o ukraińskiej rewolucji nachodzi go ochota na zmiany. I gdy tak sobie testuje różne proporcje i składniki, dopada go pytanie o istotę barszczu i granice dopuszczalnej zmienności. Co musi wpaść do garnka, żebyśmy powołany do istnienia byt mogli rozpoznać jako barszcz? Czego dodać nie wolno, pod karą zatracenia tej nazwy?
Co do pierwszej kwestii, to wyróżnikiem gatunkowym są buraki; sądzę, że każdy zapytany Słowianin wymieni też marchew, cebulę i fasolę, zresztą niech Reszka się wypowie, co tam jeszcze w kotłach majdańskich widział....

5160

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]