Reklama

Podnóżek stóp Boga

Podnóżek stóp Boga

29.04.2007
Czyta się kilka minut
Papież Paweł VI, będąc jeszcze zwykłym księdzem, wpadł w zachwyt po przeczytaniu książki Grahama Greene'a "Moc i chwała". Dla członków ówczesnego Świętego Oficjum byłby to zachwyt niezrozumiały: w bohaterze powieści trudno doszukać się jakiegoś dobra. Chociaż przyobleczony w sutannę i obdarzony powołaniem do kapłaństwa, charakter to raczej z marginesu. Pijak i ojciec dziecka, wprawdzie uznaje swoje grzechy, ale stroni od pokuty. Uciekając z miasta do miasta przed oficerem ateistycznego meksykańskiego reżimu, szuka schronienia u prześladowanych katolików. Sprawuje nielegalnie sakramenty. Nie czyni tego z wielką wiarą: po prostu wypełnia kapłański obowiązek, widząc, że wierni nie porzucają zwalczanej przez władze Ewangelii. Ginie śmiercią męczeńską, schwytany przez gnębicieli. Umiera bez łaski rozgrzeszenia, bo inny ksiądz, który z lęku o swoje życie porzucił sutannę, tchórzliwie odmawia mu spowiedzi. Wbrew wszelkiej logice wierni zaczynają uważać swojego "księdza z manowców" za świętego i przychodzą modlić się na jego grób.
W

Wielkanocne zadumanie nad zmartwychwstaniem Jezusa skłania nas do pytań o Kościół. Jest to naturalna konsekwencja teologiczna, bowiem "sprawa Jezusa z Nazaretu" nie kończy się wraz z Jego śmiercią i zmartwychwstaniem. W tej refleksji nie chodzi wyłącznie o dynamikę rozprzestrzeniania się wiary Apostołów. Zadziwia nas trwanie Kościoła w historii. Dlaczego, mimo braku przywódców odpowiadających wzorcom public relations, w pomieszaniu świętych z grzesznikami, mimo licznych zgorszeń - ten organizm ciągle utrzymuje się przy życiu? Historycy dobrze wiedzą, że to trwanie Kościoła triumfem nie było w żadnej epoce - mimo że pokusa triumfalizmu nie była i nadal nie jest Kościołowi obca. Po ludzku rzecz biorąc, wszystko powinno już dawno rozpaść się w proch i pył.

Po ludzku. Bo postrzegając tylko to, co pozorne, zewnętrzne i słabe: księżowskie grzechy, małżeńskie zdrady...

2484

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]