Reklama

Początek wypłaty

Początek wypłaty

23.08.2014
Czyta się kilka minut
Liturgia przypomniała niedawno jeden z dialogów Jezusa z Piotrem: „Wtedy Piotr rzekł do Niego: »Oto my opuściliśmy wszystko i poszliśmy za Tobą, cóż więc otrzymamy?«.
J

Jezus zaś rzekł do nich: (…) »Każdy, kto dla mego imienia opuści dom, braci lub siostry, ojca lub matkę, dzieci lub pole stokroć tyle otrzyma i życie wieczne odziedziczy«” (Mt 19, 27-30).

Czytanie wywołało we mnie wspomnienie. Po pierwszym roku seminarium, podczas wakacji, czytałem w szpitalu „Zapiski więzienne” kard. Stefana Wyszyńskiego. Nie pamiętam, żebym później wracał do tej lektury – a jednak niektóre jej fragmenty zostały w mojej pamięci do dziś. Jednym z nich jest komentarz Kardynała do przytoczonej perykopy. Brzmi on mniej więcej tak (cytuję z pamięci): „Pytał ongiś Piotr: oto my opuściliśmy wszystko i poszliśmy za Tobą, cóż więc otrzymamy? Jezus mu odpowiedział: Każdy etc… odziedziczy. Później Piotr był w więzieniu, i na arenie, i na krzyżu. To już był początek wypłaty!”.
Zapamiętałem ten tekst, choć nie mogę powiedzieć, żebym go wtedy zrozumiał… Nie wiem...

2874

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]