Reklama

Po lewicy Ojca

Po lewicy Ojca

08.02.2015
Czyta się kilka minut
Abp Óscar Romero z Salwadoru został uznany za męczennika. Na orzeczenie – otwierające mu drogę na ołtarze – czekano aż 35 lat.
Portret abp. Romera, katedra w San Salvador, październik 2014 r. Fot. AFP / EAST NEWS
T

Tragedia Óscara Arnulfa Romera rozpoczyna się od pomyłki. Mylą się jego przyszli zabójcy.
Na początku 1977 r. większość katolików w Salwadorze wyczekuje dnia, w którym Paweł VI powierzy stołeczną archidiecezję San Salvador biskupowi Riverze Damasowi. Zbieracze na plantacjach, farmerzy i sklepikarze liczą, że ów szanowany i znany także w Watykanie hierarcha, uczestnik Soboru, stanie, jak zapowiadał, murem za ubogimi. Nominacja wydaje się formalnością.

Jednak elity kraju boją się Damasa i za pośrednictwem kardynała z sąsiedniej Gwatemali wysyłają do papieża sygnał, że gospodarzem katedry wolałyby widzieć biskupa Óscara Romera. Mają go za pozbawionego charyzmy konserwatystę, który im nigdy nie zagrozi.

23 lutego 1977 r. Romero obejmuje archidiecezję San Salvador.

Sutanny kontra kule
W Salwadorze pod koniec lat 70. XX w. przywileje, władza...

7132

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]