Reklama

Płeć aniołów

Płeć aniołów

04.01.2014
Czyta się kilka minut
W historii Kościoła jest piękna karta chrześcijańskiego gender, jest też i karta nieewangeliczna. Dlatego tak bardzo ważne jest rozróżnienie problemu społecznej niesprawiedliwości ujawnianego przez gender od ideologii, która na nim żeruje.
William Blake, Chrystus w domu Marii i Marty, ok. 1777–1827 Fot. Philip Spruyt / STAPLETON COLLECTION / CORBIS
B

Bez zdefiniowania pojęć pozostają nam tylko bezkrytyczne zachwyty albo irracjonalne obawy i inwektywy. Płeć (ang. sex) to fakt psychofizyczny bycia kobietą lub mężczyzną, gender to kulturowe i społeczne przeżywanie płciowości. Kto neguje istnienie tego faktu oraz różnorodnej jego percepcji uwarunkowanej przez kulturę i społeczeństwo, grzeszy brakiem myślenia (bezkrytycznie ulegając ideologicznym kliszom) albo nieuczciwością (gdyż ze zjawisk skrajnie marginalnych usiłuje stworzyć normę).
Czymś, co istotnie różni się od gender – jak słusznie zauważyli biskupi w swoim ostatnim liście pasterskim – jest genderyzm, ideologia przekonana, że należy tworzyć taką kulturę i prawodawstwo, które minimalizując lub wręcz ignorując ludzką płciowość (sex), chce ją redukować głównie do elementu kulturowego i wprowadzić całkowitą zamienność roli mężczyzny i kobiety w...

25433

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]