Reklama

WYZNANIOWE CZY ŚWIECKIE

18.08.2014
Czyta się kilka minut
Karolina Wigura: Świeckie państwo to takie, które wszystkim sumieniom oddaje tę samą godność. O. Maciej Zięba: W konkordacie nie ma żadnego uprzywilejowania Kościoła katolickiego.
O. Maciej Zięba i Karolina Wigura Fot. Filip Klimaszewski dla „TP”
A

ARTUR SPORNIAK: Co znaczy, że państwo powinno być bezstronne?
O. MACIEJ ZIĘBA OP: To innymi słowy powiedzenie, że państwo winno być sprawiedliwe. Tylko co to znaczy „sprawiedliwe”? To fundamentalne pytanie etyczne i wokół odpowiedzi trzeba budować maksymalny konsens. Mówimy bowiem o obszarze, którego jądro będzie powszechnie akceptowane, ale o wiele słabiej – jego rozmyte granice. I w życiu społecznym będziemy się spierać właśnie o te rozmycia, o granice.
Łatwiej już jest powiedzieć, kiedy państwo jest stronnicze. Można dość dokładnie wskazać przejawy niesprawiedliwości, kiedy państwo będzie traktowało jakąś grupę inaczej dlatego, że np. ma dużo lub też mało pieniędzy, należy do partii dominującej albo stanowi najsilniejszy związek wyznaniowy. Natomiast w ocenie, czy już mamy państwo bezstronne, czy jeszcze nie, zawsze pozostanie sporna...

21960

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]