Reklama

O Bogu-Amen

O Bogu-Amen

08.07.2013
Czyta się kilka minut
Encyklika pokazuje, jak wszechobecny sceptycyzm wobec prawdy oraz niewiara w jej istnienie nieuchronnie prowadzą do relatywizmu i bałwochwalstwa.
Franciszek na placu św. Piotra, 31 maja 2013 r. Fot. Alessandra Benedetti / CORBIS
B

Bardzo krótko, bo zaledwie trzy i pół miesiąca, czekaliśmy na pierwszą encyklikę papieża Franciszka, który podpisał ją skromnie imieniem „Franciscus”, bez jakichkolwiek dodatków.
Spowodowane to zostało faktem, że – jak pisze papież Franciszek – Benedykt XVI „prawie skończył pracę nad pierwszym szkicem encykliki”, a on sam dodał do tekstu jedynie „kilka własnych przemyśleń” (LF 7).
Wagi tego faktu zdają się nie dostrzegać liczni komentatorzy, powołując się zazwyczaj na precedens „Deus Caritas est”, pierwszej encykliki Benedykta XVI, który wykorzystał w niej szkice i zapiski swego poprzednika. Jednakże, po pierwsze, Jan Paweł II pozostawił jedynie zarys encykliki o Bogu, który jest miłością, a Benedykt XVI pozostawił po sobie prawie gotowy tekst encykliki o wierze. Po drugie, okres siedmiu miesięcy od wyboru do publikacji pozwolił tak wybitnemu teologowi, jakim...

16132

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]