Reklama

Płaszcz od Klimta

Płaszcz od Klimta

07.11.2016
Czyta się kilka minut
Trasa na Białystok buczy przez całą dobę jak wielki trzmiel-pracoholik. Różowy rozbłysk demaskuje skradające się już za drzewami słońce.
Siewnica Fot. Hans Hillewaert / wikipedia.org
Z

Zdejmuję buty i ruchem czapli sunę w stronę wierzbowych kudłów na wiślanej wyspie. Gdzieś tu w jasnym piasku ma norę lis, który o świcie patroluje brzeg. Obwąchuje obklejone glonami plastikowe krzesło, zardzewiałe wiadro i kość udową świni. Ostrożnie omija ostrza potłuczonej dachówki i zjeżone igły rozbitych butelek. Czasem jego łapka omsknie się w mazistym błocie. Ciepłe, przyjemne, a zarazem obrzydliwe. To samo uczucie, gdy stanie się bosą stopą w świeżym krowim placku.
Rzeka jest płytka i leniwa. Zajeżdża glonami, schnącym szlamem i jednak trochę oborą. To nie jest jeszcze ten kadzidlany zapach opadłych liści. To nie jest kwaśne śmierdzenie opadłych w sadzie jabłek. To nie jest zapach jesieni, to zapach dopalającego się lata. A światło już wydłuża się melancholijnie i mięknie, traci jędrność jak trochę przejrzały owoc. Tak zaczyna się rok szkolny.

Czy to miejsce jest...

6007

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]