Reklama

Trzmielojad klaszcze

Trzmielojad klaszcze

25.09.2016
Czyta się kilka minut
Dziwny drapieżnik, który łapie osy, trzmiele, szerszenie, całe to towarzystwo w pasiakach. Zawsze się bałem, że go przegapię, że jak wielu niedoświadczonych obserwatorów pomylę z myszołowem.
Fot. Jean Mayet / AFP / EAST NEWS
2

24 VII. Ciemna plama dojrzałego lasu spływa po schodkach poziomicy i znika w bagiennych prążkach. Mapa wabiła odludziem, ale za chwilę dopędza mnie trajkocząca trójka dziewczynek na rowerach. Ich koła grzęzną w piaszczystej drodze, przez parę minut poruszamy się w podobnym tempie. Wreszcie, chichocząc, rozpędzają się ze szczytu wydmy i znikają mi z oczu. Przez chwilę słyszę ciche stukanie dzięcioła, gdzieś w koronach wścieka się czubatka. Ale nie widzę wśród gałęzi jej pękatej sylwetki ani bursztynowego oczka, ani srebrzystego czubka. Widzę tylko stojące na baczność sosny. I słyszę leśną ciszę. Brzęczenie komarów, skrzypienie rozhuśtanych pni i tajemnicze szelesty w poszyciu. Co to właściwie jest cisza i co to za dźwięk, który „aż dzwoni w uszach”?

Szykuje się upalny dzień. Może dlatego ptakom nie chce się śpiewać? Zresztą po co śpiewać pod koniec lipca. Rok...

6089

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Staszku, jak zwykle fantastyczny tekst, aż się chce zaraz wyciągnąć lornetkę i pognać do lasu - zamiast siedzieć przy biurku... Po takiej lekturze świat wokół wygląda zawsze trochę lepiej :) Pozdrowienia od ptasiarzy z Gdańska!

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]