Reklama

Pierwsza z kobiet

Pierwsza z kobiet

11.11.2013
Czyta się kilka minut
Pierwszą żoną Adama była Lilit. Tak podpowiadają legendy, midrasze oraz szereg mądrych ksiąg, w tym wielki i godny najwyższej uwagi Zohar.
N

Nawet w zwojach z Qumran mowa jest o tej niewieście. Powiadano, że jest równa Adamowi, bo została stworzona, tak jak on, z tej samej materii, z prochu ziemi. Żyli razem ze sobą, nieustannie się kłócąc. Jedno chciało dominować nad drugim. W życiu i w seksie. Wreszcie Lilit nie wytrzymała i uciekła od męża nad Morze Czerwone. Bóg wysłał za nią trzech aniołów. Mieli ją pojmać i zwrócić mężowi. Nie dali jej rady. Powiedziała, że będzie mścić się na ludziach, zabijając nowo narodzone dzieci. Jeśli jednak powieszony zostanie przy nich amulet, przeżyją. Inne dotknie śmiertelna choroba.
Od tego czasu Lilit krąży po świecie. Mści się za złe uczynki Adama. Odwiedza samotnych mężczyzn, rozbudzając w nich chucie, kusi i poniża, zbiera ich nasienie, zabija niemowlęta, nie daje zasnąć strapionym. Ci, którzy za nią pójdą, nigdy nie wracają. Są straceni. Nazywana bywa też istotą skamlącą albo...

4677

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]