Reklama

„Piękność w opałach"

„Piękność w opałach"

30.10.2007
Czyta się kilka minut
Z

Zwodniczo niefrasobliwy tytuł kryje tragikomiczny portret czeskiej rodziny. Nie jest to więc film o "seksie, pieniądzach i dobrym człowieku", jak głosi reklama, ale poruszający obraz psychicznej kondycji naszych południowych sąsiadów.

Marcela, tytułowa piękność, okazuje się sfrustrowaną 30-latką z dwójką dzieci na karku i mężem - mechanikiem przerabiającym kradzione samochody. Bohaterowie Hřebejka to współcześni pariasi: lokatorzy blokowiska, nieznający mebli z IKEI ani smaku sushi. Ich rodzice są duchowymi sierotami po komunizmie. Teściowa Marceli po krachu popadła w dewocję, matka i ojczym bohaterki, zdegradowani i zrezygnowani, żyją nadzieją, że kiedyś ich dzieciom może będzie lepiej.

W przaśną rzeczywistość wkracza książę z bajki - a właściwie z Toskanii. Zafascynowany Marcelą starszy dżentelmen zdążył wyemigrować z kraju piwa tuż przez...

2945

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]