Reklama

Zaciskanie pętli

Zaciskanie pętli

12.09.2006
Czyta się kilka minut
Powiedzenie "człowiek człowiekowi wilkiem nabiera w filmie "Plac Zbawiciela szczególnie okrutnego wydźwięku, bo dotyczy relacji najbliższych. Środowiskiem, w którym silniejsi pastwią się nad słabszymi, jest tu rodzina. W tej walce nie będzie zwycięzców, bo nikt tu nie jest naprawdę silny. Mówić można jedynie o przewadze i poniżeniu.
Jowita Budnik jako Beata
S

Sytuacja jest podobna do tej opisanej w o siedem lat wcześniejszym "Długu". Ludzie, doprowadzeni do ostateczności przez innych ludzi, osaczeni przez beznadziejną sytuację życiową, dopuszczają się czynów, za które przyjdzie im słono zapłacić. Ale widz w geście instynktownej solidarności próbuje ich zrozumieć, choć moralnie nie usprawiedliwia ani nie rozgrzesza. Mocną stroną obu filmów jest nakreślenie mechanizmu osaczania, pokazanie, jak na szyi bohaterów powoli zaciska się pętla.

W "Placu Zbawiciela" ofiarą jest młoda bezrobotna mężatka, uzależniona od teściowej i męża. Twórcy filmu nie szczędzą szczegółów dobrze znanych z życia codziennego. Para trzydziestolatków z dwójką dzieci, mieszkająca kątem u babci, lęk o utratę pracy, nieuczciwi deweloperzy odbierający młodym ostatnią szansę na własne mieszkanie... Bo właśnie bezdomność jest dla Michała i Beaty...

5912

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]