Reklama

Piękna Polka

Piękna Polka

17.02.2014
Czyta się kilka minut
Sylwia Nowak-Bajcar: HELENA, KOBIETA, KTÓREJ NIE MA I KTÓRA JEST.
K

Krakowska biografia Ivo Andricia – dlaczego trzymiesięczny zaledwie epizod z życia wielkiego pisarza okazał się ważny dla jego twórczości? Kim była kobieta, którą spotkał w Krakowie?

Za autorką książki, krakowską slawistką, przypomnijmy najpierw, kim był Ivo Andrić (1892–1975), pisarz świetny, obficie u nas dawniej tłumaczony, ale nie dosyć pamiętany, autor powieści „Konsulowie ich cesarskich mości” oraz „Most na Drinie”, laureat literackiej nagrody Nobla w 1961 r. Urodził się w bośniackim Travniku i o Bośni wciąż pisał, pochodził jednak z rodziny katolickiej i początkowo związany był z kręgami literackimi Zagrzebia, stolicy Chorwacji. Potem przeprowadził się do serbskiego Belgradu, gdzie spędził resztę życia, wyjąwszy lata służby dyplomatycznej. „Większość dzieł napisał w ekawskim (serbskim) wariancie ówczesnego języka serbsko-chorwackiego, sam też mówił o...

4246

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]