Reklama

Most na Drinie

Most na Drinie

10.12.2012
Czyta się kilka minut
Podobnie jak w czasach akcji słynnej książki Ivo Andricia, stary most – w wyobraźni pisarza metafora symbiozy Wschodu i Zachodu – jest dziś świadkiem przepychanek i etnicznych sporów. W Bośni nikt nie lubi dziś metafor.
Fot. Marcin Żyła
K

Kilkutysięczny Wyszegrad we wschodniej Bośni słynie z kamiennego mostu na rzece Drina, który w 1577 r. zbudował wielki wezyr osmański, Mehmed Pasza Sokolović. W miasteczku tym swoje dzieciństwo spędził Ivo Andrić (1892–1975), jedyny noblista wśród południowych Słowian. Tutaj – na przestrzeni 450 lat, od powstania mostu aż do zamachu w Sarajewie – rozgrywa się akcja jego najsłynniejszej powieści „Most na Drinie”.

Niedawno w Wyszegradzie odbyła się konferencja poświęcona tej książce. Miało być naukowo – a skończyło się międzynarodowym skandalem.

NAUKA W CIENIU WOJNY

Niefortunne okazały się: miejsce konferencji (przed wojną 70 proc. mieszkańców miasta stanowili Muzułmanie, nazywani dziś Boszniakami; teraz żyją tu wyłącznie Serbowie), jej termin (w przeddzień wyborów samorządowych w Bośni) oraz, co może najistotniejsze, sam temat. Podobnie jak w...

8486

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]