Pax Americana: koniec pięknego snu

Afganistan dalece nie wyczerpuje totalnego charakteru zmian, które wywołały zamachy z 11 września 2001 r. Co stało się z naszym światem?

Reklama

Pax Americana: koniec pięknego snu

Pax Americana: koniec pięknego snu

06.09.2021
Czyta się kilka minut
Afganistan dalece nie wyczerpuje totalnego charakteru zmian, które wywołały zamachy z 11 września 2001 r. Co stało się z naszym światem?
Nowy Jork nigdy nie zasypia. Montaż, 2020 r. DREESSASCHAA / PIXABAY.COM
W

We wtorek 30 sierpnia 2021 roku przed północą ostatni żołnierz USA opuścił Afganistan, kraj wrócił pod panowanie talibów (przynajmniej nominalne). Symbolicznie zamknął się najważniejszy rozdział wieku XXI – ten, który zaczął się przed 20 laty, 11 września 2001 r. W ten sposób kończy się też okres, który moglibyśmy nazwać „rewolucją wrześniową”.

Belle Époque i strzały w Sarajewie

Niewiarygodnie piękny był świat na progu XXI w. Opadł kurz po zimnej wojnie. Polska i sąsiedzi byli już w NATO, finalizowaliśmy integrację z Unią. Kończono sprzątanie po wypadku przy pracy, jakim zdawały się wojny w byłej Jugosławii. Kontentowano się stabilnością obszaru postsowieckiego i prozachodnimi reformami młodego prezydenta Putina. Wypatrywano klasy średniej w Chinach, tego filaru przyszłej demokracji.

Świat bogacił się, bawił i śmiało patrzył w przyszłość, która miała być...

19613

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Już obliczyłem, sierpień ma 31 dni, wtorek przed północą to 31 sierpnia, nie 30... czuwaj !

Duzo slow. Jednak nie bardzo wiadomo jaka mysl probuje Autor przekazac. Jednoczesnie niektore tematy omija duzym lukiem. Co myslec o tym zdaniu: "...a cały obszar szeroko pojętego Bliskiego Wschodu – za poddany potężnej i stale rosnącej presji coraz to „doskonalszych” form terroryzmu." To nie tylko obszar Bliskiego Wschodu, sadze, ze Autor o tym wie a jedynie z jakichs powodow woli przemilczec. Tak, moze odepchnieto zagrozenie od granic swiata zachodniego ale rozlalo sie ono szeroka fala po kontynecie afrykanskkim i powoli dociera na poludniowe krance Afryki. Nalezy zastanowic sie kto ponosi za to odpowiedzialnosc ale bez odnoszenia sie do frazesow i sugerowania, ze chcielismy dobrze tylko nie bardzo nam wyszlo".

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]