Reklama

Pawi krzyk

Pawi krzyk

20.03.2016
Czyta się kilka minut
Inspirowany losami „najgorszej śpiewaczki świata” Florence Jenkins, film francuskiego reżysera wychodzi daleko poza tragikomiczną historię.
Catherine Frot w filmie „Niesamowita Marguerite” Fot. MATERIAŁY PRASOWE
N

Na przekór oficjalnym rankingom i wyśrubowanym hierarchiom istnieje podziemie z odwróconą skalą ocen, zapełnione przez twórców, wykonawców i dzieła najgorsze. Dzięki pierwszemu miejscu w tej niechlubnej klasyfikacji zyskują czasem status kultowych – jak choćby Ed Wood, uważany za najgorszego reżysera wszech czasów, czy „Zabójcze ryjówki”, horror z 1959 r., typowany często w kategorii najbardziej nieudanego filmu. Stanisław Barańczak napisał ongiś „Książki najgorsze”, w których zebrał i omówił najbujniejsze wykwity PRL-owskiej grafomanii, wzbogacone w drugim wydaniu o kolejne okazy. „Bądźcie pozdrowione miernoty tego świata, błogosławię was!” – chciałoby się zawołać za Antoniem Salierim. I choć on sam do miernot się nie zaliczał, wbrew temu, jak przedstawił go w „Amadeuszu” Peter Shaffer, jego głos rozlega się dziś donośnie. Jest coś ekscytującego w obcowaniu z dziełem poronionym czy...

5197

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]