Reklama

Paść się i wylegiwać

Paść się i wylegiwać

25.01.2011
Czyta się kilka minut
4. niedziela zwykła
C

Czas na przedwiośnie i kwitnienie leszczyny. Co prawda Jezus każe brać wzór z drzewa figowego, ale skąd je tutaj, u nas, wziąć? Natomiast leszczyna jest na podorędziu. A jej gałązka może być doskonałym logo dla Ośmiu Błogosławieństw. Zwłaszcza w odniesieniu do tych, których Mateusz nazywa cichymi czy też łagodnymi.

Błogosławieni, czyli szczęśliwi, ludzie łagodni, cisi - bo to oni posiądą ziemię. Ryzykowna obietnica, kładąca się w poprzek codziennego i historycznego doświadczenia. Dzieje się przecież wprost przeciwnie, to butni, pyszni, hałaśliwi rządzą światem i do nich należy przeszłość i przyszłość, nie mówiąc o dniu dzisiejszym. Jakim więc sposobem cisi mają się stać właścicielami ziemi? Mamy do czynienia z obietnicą daną przez Boga, który jest hojny ponad wszelka miarę, rzecz więc dotyczy nie tylko tego skrawka świata pod naszymi stopami, ale całej...

3128

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]