Reklama

Paryż gra w okręty

Paryż gra w okręty

08.09.2014
Czyta się kilka minut
Francja na razie nie wyda Rosji zamówionych przez nią okrętów desantowych typu mistral. Ale radość tych, którzy w całej Europie organizowali akcję „Mistrale nie dla Putina”, może być przedwczesna.
Fot. engineeringrussia.wordpress.com
O

Od kilku miesięcy port w Saint-Nazaire, na atlantyckim wybrzeżu, ma niezwykłych gości: 400 Rosjan. Pod okiem francuskich ekspertów szkolą się w obsłudze okrętu desantowo-szturmowego mistral. Pierwsza z dwóch wielkich jednostek, o nazwie „Władywostok” – zbudowanych na zamówienie Kremla – miała w październiku wypłynąć do Rosji.
Miała, ale czy wypłynie? Dotąd prezydent Hollande zapewniał, że Francja dotrzyma umowy zawartej z Rosją w 2011 r., jeszcze za jego poprzednika Sarkozy’ego. W grę wchodzą duże pieniądze: kontrakt na dwa mistrale opiewa na 1,2 mld euro. Umowa obejmuje szkolenie rosyjskiej załogi i przekazanie nowoczesnych technologii.
Mistrale to duma francuskiej marynarki. Mogą transportować 40 czołgów, 450 żołnierzy i 16 śmigłowców. Idealnie nadają się też do prowadzenia operacji specjalnych – np. na Morzu Czarnym lub Bałtyckim. Nic dziwnego, że interesowały Rosję,...

3679

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]