Reklama

Parafie z komórkami

Parafie z komórkami

30.06.2014
Czyta się kilka minut
Franciszek proponuje ewangelizację przy pomocy małych „wspólnot podstawowych”. Jednak w nielicznych polskich parafiach, które podejmują ten pomysł, entuzjazm z czasem opada.
Ks. Piergiorgio Perini, założyciel komórek ewangelizacyjnych Fot. Vittorio Zunino Celotto / GETTY IMAGES
K

Kraków, dzielnica Dębniki. Niedaleko kościoła księży salezjanów targ na Rynku Dębnickim, tuż obok modna ostatnio w mieście restauracja. A w gablocie z ogłoszeniami parafialnymi – kilka informacji o „komórkach ewangelizacyjnych”. Można przeczytać: kto jest ich opiekunem, że spotkania w poniedziałki i środy o 19. w domu prowadzącego. Kameralnie, w niemal rodzinnym gronie.
W parafii św. Stanisława Kostki ta forma ewangelizacji pojawiła się już 1994 r., z inicjatywy ówczesnego proboszcza ks. Tadeusza Szaniawskiego. Jednak dziś, po 20 latach i okresie ich rozkwitu, działają zaledwie dwie komórki. Maria Kantor, prowadząca jedną z nich, mówi: – Wiele zależy od zaangażowania proboszcza. U nas kiedyś angażowało się w to wiele osób, komórki się dzieliły, powstawały nowe. Ale po zmianie proboszcza jest już inaczej. Mówiono, że komórki będą kontynuowane. Są, ale już nie na taką skalę. Bez...

8184

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]