Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Wydanie specjalne "Polska Żydowska"

Parada nierówności

Parada nierówności

30.06.2014
Czyta się kilka minut
Duże dochody bogatej części społeczeństwa są akceptowane przez większość pod warunkiem, że obszar biedy nie jest zbyt rozległy.
T

Teraz jednak w wielu państwach nierówności są największe od dekad i mogą hamować wzrost gospodarczy – alarmowała niedawno Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), skupiająca najlepiej rozwinięte kraje świata. W swoim raporcie zaznacza, że zamożni czerpią większe korzyści ze wzrostu niż biedni: bogacą się dzięki swoim aktywom, firmom, ale też dlatego, że szybko rosną ich płace. Wiadomo, że jeśli nierówności w dochodach są zbyt wielkie, to zwiększa się prawdopodobieństwo napięć społecznych. Z drugiej strony zbyt małe rozwarstwienie (pamiętamy, jak się żyło w komunizmie) dla gospodarki jest niekorzystne.
OECD przynosi jednak dobrą wiadomość: w Polsce w latach 2007-11 spadł o ponad 2 pkt proc. tzw. współczynnik Giniego (od nazwiska włoskiego statystyka Corrada Giniego). Indeks Giniego może przyjmować wartości od 0 do 1: im wyższy, tym większe nierówności społeczne,...

2121

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]