Reklama

Ładowanie...

Papież, przemoc i puls Matki Ziemi

28.07.2022
Czyta się kilka minut
Podbijać Pierwsze Narody pozwalała doktryna Kościoła z XV wieku. Nigdy nie została potępiona, nawet przez Franciszka. A bez uznania błędów nauczania nie da się zrozumieć, jak mogło dojść do tego, co Kościół robił w Kanadzie.
Podczas papieskiej Mszy w Quebecu wierni rozwinęli transparent "Rescind the doctrine" - "Unieważnij doktrynę". Kanada, 28 lipca 2022 r. / fot. AP/Associated Press/East News
O

Od poniedziałku trwa pokutna pielgrzymka Franciszka do Kanady. Papieska pokuta jest potrzebna, gdyż Kościół katolicki brał, niestety, aktywny udział w systemowym niszczeniu wspólnot i kultury Pierwszych Narodów ziem obecnej Kanady. Katolickie instytucje prowadziły szkoły rezydencjalne – miejsca, w których umieszczano dzieci rdzennych mieszkańców tamtych terenów, przemocą odebrane rodzinom. W szkołach tych dochodziło do ich dalszego krzywdzenia – do przemocy psychicznej, fizycznej, seksualnej. Wiele dzieci umierało, a te, które ocalały, mierzyły się i mierzą z doznaną traumą.


Na bieżąco relacjonujemy pielgrzymkę Franciszka do Kanady. Czytaj teksty "Tygodnika">>>


Papież w wygłoszonych przemówieniach prosił o wybaczenie za...

4676

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]