Reklama

Papież, Łysiak i Odetta

Papież, Łysiak i Odetta

09.12.2008
Czyta się kilka minut
Straszą Hitlerem, Stalinem i chorobami. Dają nadzieję: poradami, jak długo żyć i jak być szczęśliwym. Ekscytują: harlequinami za złotówkę i klasyką za dwadzieścia złotych. Książkowe budy dworcowe - czytelnicze lumpeksy dla każdego.
Książki u bukinistów w podziemiach krakowskiego dworca, grudzień 2008 r. /fot. Tomasz Żurek/Inimage
J

Jak zyskać poczytność? Najlepiej umrzeć. Po śmierci - mówią sprzedawcy w dworcowym podziemiu - zaczyna się prawdziwa jazda. Była jazda na Bukowskiego, była na Kapuścińskiego, potem na Kopalińskiego: co rusz ktoś przychodził i o słownik pytał. Po kilku tygodniach - mówią sprzedawcy - jazda mija, choć autor nadal nie żyje.

Żyjąc, dobrze być Henrykiem Pająkiem lub Waldemarem Łysiakiem. Henryk Pająk: jazda nieustanna. Najpopularniejsza pozycja: "A Naród śpi!". W podtytule: "Dołącz do nich: porozkradacie resztę Polski, postrzelacie do robotników i rolników, pozamykacie »nacjonalistów« i »antysemitów«".

- Na Łysiaki też jest popyt - mówią sprzedawcy. - Co jakiś Łysiak pójdzie, to inny przychodzi.

Książka się sprzedaje

Krakowski Dworzec Główny, stare podziemie prowadzące na perony. Jedna z większych...

14253

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]