Reklama

Papież jest wolny

Papież jest wolny

25.09.2006
Czyta się kilka minut
Papież-profesor łatwo mógł przewidzieć rozwój swojej argumentacji teologicznej, ale nie miał podobnego wyczucia medialnych i międzynarodowych skutków, jakie wywoła historyczny cytat użyty jako przesłanka w argumentacji. Była to nieroztropność, której nie zapobiegli jego współpracownicy.
1

12 września Benedykt XVI wygłasza na uniwersytecie w Ratyzbonie wykład na temat "wiara i rozum". Wykład znakomity pod względem treści i języka, bez żadnego skrępowania. Cytuje w nim średniowiecznego autora, a cytat jest skierowany przeciwko islamowi. Media eksponują cytat i w tytułach prasowych Papieżowi przypisuje się zdania cytowanego autora. Cały islamski świat protestuje i hałaśliwie żąda przeprosin. Papież trzykrotnie oświadcza, że "jest mu przykro", że "jest rozgoryczony", że nie podziela opinii średniowiecznego autora, którego zacytował jedynie "okazjonalnie", ze względu na dalsze rozumowanie. Przypomina, że jego wykład zachęcał do dialogu międzyreligijnego. Protesty powoli się uspokajają.

***

Była to największa w naszych czasach burza między papiestwem i islamem, a samo wydarzenie interpretowano na wszystkie możliwe...

6156

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]