Reklama

Panna subtelna

Panna subtelna

19.09.2004
Czyta się kilka minut
Nie wiadomo, czy państwo młodzi dowiedzieli się kiedykolwiek, jakie chmury wisiały nad ich weselnym przyjęciem, czy też wiadomość o zamianie wody w wino pozostała słodką tajemnicą Maryi i sług czerpiących wodę. Subtelność Jej działania, wyrażona w ufnym przywołaniu pomocy Syna, być może znalazła potem przedłużenie w dyskrecji, która nie pozwalała mówić o organizacyjnych troskach nowożeńców. Dzięki temu udało się ocalić radosną atmosferę wesela w Kanie.
J

Jednym ze składników naszego naśladowania Maryi winna być troska o niezmąconą radość najbliższych, wyrażona w subtelności i dyskrecji działania. Nie zdajemy sobie nawet sprawy, ile razy sami korzystaliśmy w naszym życiu z Jej dyskretnej opieki, chroniącej nas od zagrożeń, których jeszcze nie zauważyliśmy i o których do dziś nie wiemy. Wiemy jednak, że gdyby wtedy w Kanie zabrakło Maryjnej wrażliwości i dyskrecji, publiczna misja Jezusa zaczęłaby się od opisu skandalu związanego z brakami w należytym zaopatrzeniu gości weselnych w wino. Zamiast opisu cudu włączonego do Ewangelii św. Jana, otrzymalibyśmy najwyżej raporty plotkarek z Kany tłumaczące, dlaczego akurat zabrakło wina.

Styl Maryi stanowi zaprzeczenie działań skandalistów, którzy w każdej sytuacji potrafią znaleźć powód do sensacji. Nie jesteśmy w stanie naśladować Jezusa w zamianie wody w wino....

985

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]