Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Panna subtelna

Panna subtelna

19.09.2004
Czyta się kilka minut
Nie wiadomo, czy państwo młodzi dowiedzieli się kiedykolwiek, jakie chmury wisiały nad ich weselnym przyjęciem, czy też wiadomość o zamianie wody w wino pozostała słodką tajemnicą Maryi i sług czerpiących wodę. Subtelność Jej działania, wyrażona w ufnym przywołaniu pomocy Syna, być może znalazła potem przedłużenie w dyskrecji, która nie pozwalała mówić o organizacyjnych troskach nowożeńców. Dzięki temu udało się ocalić radosną atmosferę wesela w Kanie.
J

Jednym ze składników naszego naśladowania Maryi winna być troska o niezmąconą radość najbliższych, wyrażona w subtelności i dyskrecji działania. Nie zdajemy sobie nawet sprawy, ile razy sami korzystaliśmy w naszym życiu z Jej dyskretnej opieki, chroniącej nas od zagrożeń, których jeszcze nie zauważyliśmy i o których do dziś nie wiemy. Wiemy jednak, że gdyby wtedy w Kanie zabrakło Maryjnej wrażliwości i dyskrecji, publiczna misja Jezusa zaczęłaby się od opisu skandalu związanego z brakami w należytym zaopatrzeniu gości weselnych w wino. Zamiast opisu cudu włączonego do Ewangelii św. Jana, otrzymalibyśmy najwyżej raporty plotkarek z Kany tłumaczące, dlaczego akurat zabrakło wina.

Styl Maryi stanowi zaprzeczenie działań skandalistów, którzy w każdej sytuacji potrafią znaleźć powód do sensacji. Nie jesteśmy w stanie naśladować Jezusa w zamianie wody w wino....

985

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]