Reklama

Panna subtelna

Panna subtelna

19.09.2004
Czyta się kilka minut
Nie wiadomo, czy państwo młodzi dowiedzieli się kiedykolwiek, jakie chmury wisiały nad ich weselnym przyjęciem, czy też wiadomość o zamianie wody w wino pozostała słodką tajemnicą Maryi i sług czerpiących wodę. Subtelność Jej działania, wyrażona w ufnym przywołaniu pomocy Syna, być może znalazła potem przedłużenie w dyskrecji, która nie pozwalała mówić o organizacyjnych troskach nowożeńców. Dzięki temu udało się ocalić radosną atmosferę wesela w Kanie.
J

Jednym ze składników naszego naśladowania Maryi winna być troska o niezmąconą radość najbliższych, wyrażona w subtelności i dyskrecji działania. Nie zdajemy sobie nawet sprawy, ile razy sami korzystaliśmy w naszym życiu z Jej dyskretnej opieki, chroniącej nas od zagrożeń, których jeszcze nie zauważyliśmy i o których do dziś nie wiemy. Wiemy jednak, że gdyby wtedy w Kanie zabrakło Maryjnej wrażliwości i dyskrecji, publiczna misja Jezusa zaczęłaby się od opisu skandalu związanego z brakami w należytym zaopatrzeniu gości weselnych w wino. Zamiast opisu cudu włączonego do Ewangelii św. Jana, otrzymalibyśmy najwyżej raporty plotkarek z Kany tłumaczące, dlaczego akurat zabrakło wina.

Styl Maryi stanowi zaprzeczenie działań skandalistów, którzy w każdej sytuacji potrafią znaleźć powód do sensacji. Nie jesteśmy w stanie naśladować Jezusa w zamianie wody w wino....

985

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]