Reklama

Ładowanie...

Oczekując Benedykta naszych czasów

15.05.2006
Czyta się kilka minut
Polskie reakcje na wybór kard. Ratzingera okazały się zaskakująco pozytywne. Problemem otwartym pozostaje jednak, czy radość z wyników konklawe znajduje przedłużenie w wizji Kościoła, w którym wspólnota zrodzona przez wodę chrztu świętego jest ważniejsza od wspólnoty tworzonej przez narodowe więzy krwi.
Fot. KNA-Bild
Z

Zaskakująco pozytywnej reakcji naszych wiernych doświadczyłem, gdy wkrótce po konklawe w jakimś publicznym wystąpieniu użyłem sformułowania: "Przedziwne piękno Kościoła wyraża się także w tym, iż po papieżu Polaku ster Piotrowej łodzi przejmuje papież Niemiec". Obawiałem się wtedy, jak słuchacze przyjmą określenie "papież Niemiec", gdyż w mej pamięci przetrwały jeszcze echa Gomułkowskiej retoryki, w której o Niemcach mówiło się wyłącznie jako o rewanżystach i spadkobiercach nazizmu. Na przekór podobnym obawom, na twarzach wiernych można było wyczytać jednoznaczną aprobatę. Na ich duchowym poziomie autorytetem nie był Władysław Gomułka, lecz św. Paweł podkreślający w "Liście do Kolosan", że dla wierzących w Chrystusa "nie ma już Greka ani Żyda, (...) lecz wszystkim dla wszystkich jest Chrystus" (Kol 3, 11). Perspektywa wiary okazywała się ważniejsza od etnicznych więzów, tak...

23062

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny + bilety w prezencie
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Teraz do dostępu prezent: 2 bilety kinowe na film „Johnny”!

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]