Reklama

Pani Ksenia

Pani Ksenia

04.12.2017
Czyta się kilka minut
W Moskwie zmarła Ksenia Starosielska, Rosjanka, dla której nasz kraj był niczym druga ojczyzna. Mawiała o nim: „moja Polska”.
Ksenia Starosielska, Warszawa 2008 r. MACIEJ ZIENKIEWICZ / AGENCJA GAZETA
N

Na półkach rosyjskich księgarń nie znajdziemy wielu pozycji z literatury polskiej, ale jeśli już coś będzie z klasyki XX wieku bądź książek młodych współczesnych pisarzy, to z dużym prawdopodobieństwem będą to przekłady ­Kseni Starosielskiej, albo tłumaczek, które wychowała. Często gościła w naszym kraju, żadne poważne seminarium translatorskie nie mogło odbyć się bez jej udziału.

Miała 80 lat, lecz była bardzo energiczna, zawsze elegancka, siwe włosy ścinała krótko, nosiła srebrną biżuterię. Ciepły uśmiech, niezwykłe poczucie humoru, umiała żartować, może dlatego znalazła wspólny język z Wisławą Szymborską – były sobie bliskie.

„W mojej Polsce”

Jak często w życiu bywa, o wyborze drogi zawodowej zadecydował przypadek. W 1956 r. Moskwę odwiedziła wystawa dzieł impresjonistów. Dla radzieckiej młodzieży wychowanej w stalinowskim terrorze był to powiew Zachodu....

8387

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]