Reklama

Ładowanie...

Pandemia na żywo

28.04.2009
Czyta się kilka minut
Historia ludzkości obfituje w okresy gwałtownych spadków populacji wywołanych chorobami. Nowe szczepy bakterii czy wirusów kształtowały nasz świat w stopniu nie mniejszym niż sławni władcy i przywódcy znani z historii.
P

Pierwsza epidemia, o której istnieją historyczne zapiski, to ospa przywieziona do Rzymu przez żołnierzy powracających z kampanii na Bliskim Wschodzie. Pomiędzy 165 i 180 rokiem zdziesiątkowała ona rzymskie legiony i doprowadziła do śmierci pięciu milionów ludzi.

Dżuma - Czarna Śmierć pustosząca Europę w XIV wieku - największa ze światowych epidemii albo inaczej pandemii - zmniejszyła populację Europy o około 50 proc. Szacuje się, że w najbardziej dotkniętych krajach południowoeuropejskich, gdzie dżuma trwała aż cztery lata, wymarło trzy czwarte ludności.

Gdy w XVII wieku angielscy osadnicy pojawili się u wybrzeży północnej Ameryki, zastali prawie opustoszały kontynent. W ciągu 150 lat, które upłynęły od pierwszego kontaktu z hiszpańskimi konkwistadorami, populacja amerykańskich Indian zmalała o około 80 proc. na skutek przywiezionych przez...

8675

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]