Reklama

Ładowanie...

Pan na kulturze

27.06.2017
Czyta się kilka minut
Jego ministerstwo znalazło się na głównej linii politycznego i ideologicznego frontu. Dla Piotra Glińskiego najważniejsze są dziedzictwo i pamięć historyczna.
P

Pierwszy raz w dziejach III RP szef resortu kultury jest zarazem wicepremierem, choć już poprzednim ministrom – poczynając od Waldemara Dąbrowskiego przez Kazimierza Michała Ujazdowskiego i Bogdana Zdrojewskiego po Małgorzatę Omilanowską – udało się przywrócić rangę samego ministerstwa i zwiększyć środki przeznaczone na kulturę. Nie oznacza to, że nie było problemów: poprzednicy Piotra Glińskiego nie zreformowali mediów publicznych, narastała też dysproporcja między nakładami na budynki i na działalność samych instytucji. Nie powstało prawo regulujące rynek wydawniczy. Nierozwiązane zostały problemy reprywatyzacji (także dóbr kultury), niskich płac czy ubezpieczeń społecznych twórców.

Lista priorytetów ministra była jednak inna. Zaledwie kilka miesięcy wystarczyło PiS-owi, by upartyjnić media publiczne w stopniu dotąd niespotykanym. Z funkcji dyrektora Instytutu Książki...

4853

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]